ارسال رایگان سفارشات به سراسر اصفهان ارسال رایگان سفارشات به سراسر اصفهان تماس واتساپ" target="_blank">تماس واتساپ

قطعات اسکوتر تاشو و موتور برقی در اصفهان ؛ 10 مهم ترین اجزاء

2024-06-23

انواع اسکوتر و موتور سیکلت از نوع برقی و شارژی به عنوان یک سیستم در نظر گرفته می شوند که شامل اجزا و قطعات مختلفی است. این اجزا و قطعات باید به طور هماهنگ با یکدیگر کار کنند تا نهایتا یک وسیله نقلیه سالم و مجهز را در اختیار داشته باشیم. به طور کلی می توان گفت که موتور سیکلت ، دوچرخه و اسکوتر برقی در اکثر بخش ها از نظر ساختار دارای شباهت هستند اما یکسری تفاوت های مهمی نیز دارند. به مثال های زیر توجه کنید:

  • سیستم پیشران الکتریکی ؛ موتور برقی ؛ اصلی ترین قطعه تمام وسایل حمل و نقل برقی و شارژی است.
  • سیستم ترمز برقی یکی از بخش های مهم در اسکوتر های جدید است که بخش ها و قطعات آن باز طراحی شده.
  • اسکوتر ها، موتور سیکلت ها و حتی دوچرخه های برقی همه دارای قطعاتی برای سیستم روشنایی هستند.
  • برخی از متعلقات مانند قطعات بدنه و اجزای ظاهری این وسایل دارای تفاوت های اساسی هستند.

تفاوت ها و شباهت ها

قطعات اسکوترها، دوچرخه ها و حتی موتور سیکلت های برقی نسبت به سایر وسایل نقلیه حرارتی – بنزینی دارای تفاوت ها و شباهت هایی است. به طوری که بخش هایی مانند سیستم روشنایی و سیستم تعلیق ( برای وسایل حمل و نقل الکتریکی ) بازطراحی شده و قطعات اصلی مانند موتور پیشران و سیستم ترمز به طور کلی با روش های جدید تر و به طور مجدد طراحی و ساخته شده است.

چرا بررسی مشخصات و ویژگی های قطعه و وسایل اسکوتر اهمیت دارد ؟!

با اینکه وسایل نقلیه برای سالهای متمادی تصویری از موتور، دود اگزوز، بنزین و روغن و مواردی از این نسل را در ذهن ما مجسم نموده اند؛ اما امروزه اجزا و قطعات مختلف اسکوترها خصوصا در مدل های تمام الکتریکی ما شاهد دنیای کاملا جدا از سایر وسایل نقلیه بنزینی هستیم تا حدی که بیشتر به دنیای کالاهای دیجیتالی مانند گوشی های هوشمند نزدیک شده اند. به طور کلی این مقاله درباره انواع قطعات اسکوتر، ویژگی ها و حتی نکاتی درباره تامین و یا قیمت قطعات مختلف این وسایل هوشمند جدید است.

اهمیت توجه به قطعات اسکوترها و موتورهای برقی جدید

امروزه در طراحی اسکوتر های برقی و موتور سیکلت های الکتریکی نه تنها خبری از دود و صدا و اگزوز نیست بلکه حتی بهترین اسکوتر ها نیز مانند سایر کالاهای هوشمند مجهز به جدید ترین فناوری ها هستند. اسکوتر ها از قطعاتی مانند ترمز برقی و موتور الکتریکی پیشرفته ( جایگزین موتور بنزینی ) و نسل جدید برد های الکتریکی هوشمند و اسمارت باتری بهره می برند. در این مقاله قصد دارم تا اجزا و قطعات مختلف اسکوترهای برقی را به شما معرفی کنم لطفا تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

انواع قطعات مختلف اسکوتر

اجزای کلیدی یک اسکوتر برقی

اسکوتر الکتریکی و حتی وسایلی مانند دوچرخه های برقی جدید، نتیجه طراحی اجزای دقیق و هوشمندانه و مبتنی بر فناوری های جدید است. این اجزا و قطعات با هم کار می کنند تا یک سواری بدون ایراد و کارامد برای کاربر فراهم شود.در ادامه می خواهیم نگاهی داشته باشیم به اجزای کلیدی اسکوتر و همانطور که گفتم این اجزا تقریبا در تمامی مدل های اسکوتر وجود دارد.

1. بسته باتری و سیستم مدیریت باتری (BMS):

با مهم ترین قطعه شروع می کنم: در اسکوتر های برقی ؛ یک بسته باتری با قابلیت شارژ مجدد جایگزین منبع سوخت فسیلی ( بنزین ) شده است. این بسته با سلول های 18650 با فناوری لیتیم یون ساخته شده است.
باتری های لیتیوم یون به دلیل تراکم انرژی و دوام بالا به استانداردی در صنعت وسایل الکترونیکی قابل شارژ تبدیل شده اند.
یک بسته متشکل از سلول های قابل شارژ با جنس لیتیوم در هر اسکوتر الکتریکی وجود دارد در اصل نیروی زندگی یک اسکوتر قابل شارژ است.

این بسته باتری وظیفه ذخیره برق و سپس تامین انرژی الکتریکی اسکوترهای برقی را دارد. باتری در اینجا چیزی شبیه به یک مخزن سوخت در یک وسیله نقلیه بنزینی است اما با این تفاوت که انرژی الکتریکی ذخیره شده علاوه بر تامین برق مورد نیاز لامپ ها و کیلومتر ؛ وظیفه به حرکت در آوردن موتور را نیز دارد.
اندازه و ظرفیت باتری در میان اسکوترهای الکتریکی متفاوت است. ظرفیت با امپر ساعت (Ah) یا وات ساعت (Wh) اندازه گیری می شود. یک باتری با ظرفیت بیشتر؛ سواری های طولانی تر را برای کاربران فراهم می کند.

منبع تغذیه

منبع تغذیه نام علمی و تخصصی بخش یا قطعه ای از اسکوتر است که ما به عنوان آداپتور و شارژر می شناسیم. اداپتور شارژر اسکوتر وظیفه اصلی تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز باتری را بر عهده دارد. این واحد سابقا به عنوان یک بخش مجزا در قالب یک اداپتور به همراه اسکوتر ارائه می شده اما اخیرا و در اسکوتر های جدید و خصوصا مدل های تاشو ؛ واحد تامین انرژی به درون بدنه اصلی دستگاه منتقل شده است.

2. موتور الکتریکی:

موتور الکتریکی قلب اسکوتر برقی است که انرژی الکتریکی را به حرکت مکانیکی تبدیل می کند. این قطعه مسئول به حرکت در آوردن چرخ اسکوتر می باشد.
اندازه و ظرفیت موتور بسته به نوع و سبک اسکوتر، متفاوت است. اسکوترهای با کارایی بالا دارای موتورهای قابل شارژ قدرت مند برای افزایش سرعت و گشتاور هستند. ظرفیت موتور به طور مستقیم بر عملکرد اسکوتر تاثیر می گذارد.
موتور از طریق یک پیشرانه به چرخ ها متصل می شود.

موتور اسکوتر الکتریکی مهم ترین قطعات اسکوتر

هنگامی که فعال می شود، یک چرخ در اسکوتر تک موتوره و هر دو چرخ در اسکوترهای دو موتوره را می چرخاند و بسته به سیستم و درخواست کاربر، حرکت رو به جلو یا عقب را ایجاد می کند. سرعت و توان خروجی موتور توسط سنسور ها ، پدال یا شاسی کنترل سرعت در اختیار راکب است .این سیستم در نهایت از طریق برد الکتریکی نیز به طور فنی کنترل شده و یا با توجه به درخواست ها و سفارش هایی که کاربر در نظر گرفته تنظیم می شود.

چرا بهترین نوع موتور اسکوتر ؟!

موتورهای براشلس به عنوان مهم‌ترین قطعه در اسکوترها و سایر وسایل حمل و نقل الکتریکی شناخته می‌شوند، این نوع از موتورهای الکتریکی بازده بالا و مصرف انرژی کم دارد. موتورهای ساخته شده بر مبنای فناوری براشلس ( بدون جاروبک / زغال / برس ) با حذف برس‌ها (Brush)، اصطکاک و تلفات انرژی را کاهش داده و مکانیزم موتور چرخان به طور کلی عمر مفید بیشتری دارد. به طور میانگین میتوان گفت که بازده موتورهای براشلس حدود 85-90٪ است، که این میزان در مقایسه با موتورهای برس‌دار ( با بازدهی 60-70٪) بسیار بالاتر است

اهمیت توجه به این قطعه

عملکرد بی‌صدای براشلس در پی حذف قطعات مکانیکی متحرک اتفاق افتاده، که علاوه بر کاهش سر ئ صدا، جرقه و نویز، نیاز به سرویس های دوره ای را نیز کاهش می‌دهد. همچنین، طراحی فشرده و وزن سبک سیستم کلی آن باعث بهبود وضعیت نسبت توان به وزن می‌شود، به طوری که وزن کمتر موتور به افزایش کارایی و برد وسیله نقلیه کمک می‌کند.

در کنار موتورهای براشلس، قطعات دیگر اسکوترهای الکتریکی شامل باتری‌های لیتیوم-یونی با ظرفیت بالا، سیستم‌های کنترل هوشمند و ساختارهای سبک و مقاوم است که همه با هم باعث افزایش کارایی، عمر مفید و تجربه کاربری بهتر می‌شود.

براشلس در اسکوتر

شاید علاقه داشته باشید بخوانید درباره کاربرد براشلس در وسایل حمل و نقل الکتریکی

3. کنترل سرعت الکترونیکی (ESCs):

ESCs مانند مغز اسکوتر الکتریکی است. این بخش توزیع برق را تنظیم می کند و اینطوری از یک سواری صاف و ایمن اطمینان حاصل خواهد شد.
ESC ها سرعت، شتاب و ترمز اسکوتر را با مدیریت دستورات ارسال شده به موتور کنترل می کنند. ESC همچنین با اجزای دیگر ارتباط برقرار می کند تا یک تجربه سواری سازگار و ایمن فراهم شود.

4. سیستم ترمز احیا کننده:

سیستم ترمز احیا کننده یک ویژگی نوآورانه در اسکوترهای الکتریکی است که کارایی آن را افزایش می دهد. هنگامی که کاربر ترمز می کند، سیستم ترمز بازسازی کننده ( احیا کننده ) عملکرد موتور را معکوس می کند. به جای استفاده از انرژی، به عنوان یک ژنراتور عمل می کند و انرژی جنبشی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و سپس به باتری باز می گردد.

با تبدیل انرژی جنبشی به انرژی الکتریکی در هنگام ترمز، سیستم احیا کننده برخی از انرژی هایی که با عنوان گرما در سیستم های ترمز سنتی از دست می رود را احیا می کند. سپس این انرژی بازسازی شده در باتری ذخیره می شود و به طور موثر آن را شارژ می کند. در نتیجه، اسکوتر الکتریکی بدون نیاز به شارژ اضافی، راندمان بیشتری دست می آورد و آن را به یک انتخاب اگاهانه و اقتصادی برای حمل و نقل تبدیل می کند. این یک گام کوچک و در عین حال مهم به سوی پایداری، کاهش مصرف انرژی و ردپای بهینه زیست محیطی در اسکوترهای الکتریکی است.

آیا خرید اسکوتر با توجه به این قطعات و فناوری ها مفید است !؟

در دنیای اسکوترهای الکتریکی، درک نحوه کار انها نه تنها برای زمان بررسی و انتخاب روشنگر است، بلکه برای تصمیم گیری اگاهانه به عنوان یک خریدار آینده نگر نیز بسیار مهم است. ما اجزای عملکردی را که این دوچرخه های سازگار با محیط زیست را تامین می کنند، از بسته باتری تا موتور پویا و کنترل کننده های سرعت الکترونیکی هوشمند، بررسی کرده ایم.


جواب شما بله مثبت است! البته که این اسکوتر ها نسبت به وسایل نقلیه قدیمی برتری دارد. به طور مثال؛ سیستم ترمز احیا کننده تکنولوژی نواورانه ای را نشان می دهد که به کارایی اسکوتر کمک می کند.
همانطور که زندگی را برای خرید و نگهداری یک اسکوتر الکتریکی برنامه ریزی می کنید، داشتن اطلاعات درباره اجزای تشکیل دهنده اسکوتر؛ بدون شک شما را در انتخاب مدل مناسب که با ترجیحات سواری و شیوه زندگی شما هماهنگ است، هدایت می کند.

آیا هزینه نگهداری و تعمیر قطعات این وسایل مقرون به صرفه است ؟!

ما تا به امروز جواب ناراحت کننده ای برای این سوال پیدا نکرده ایم! اگرچه دوچرخه ها و موتور سیکلت های برقی خیلی قدیمی به خاطر وجود باتری های ضعیف و ساختار نا هماهنگ به نوعی ضرر تبدیل شده بودند ولی وسایل حمل و نقل جدید به خاطر بازطراحی در بخش های اصلی و همچنین به دلیل وجود قطعات و لوازم جانبی هماهنگ با این تکنولوژی امروزه در جدول سود دهی قرار دارند.

البته شرایط استفاده و نگهداری اسکوتر چه در زمینه نگهداری کلی و چه از نظر نگهداری از قطعات آن با شیوه نگهداری از وسایل حمل و نقل بنزینی متفاوت است! با اینکه اسکوتر ها و موتور سیکلت های برقی جدید با استانداردهای مقاومتی IP تولید برای اینکه بتوانید

علت خرابی قطعات چیست ؟!

این بخش ها و قطعات مختلف؛ برخی به طور ثابت و همیشگی ساخته شده و برخی دیگر مانند لاستیک ها – لامپ ها و حتی باتری به عنوان اقلام مصرفی شناخته می شوند. البته استفاده صحیح از اسکوتر نه تنها عمر مفید بخش های اصلی مانند تنه اصلی و رینگ ها را افزایش می دهد بلکه به سلامت قطعات مصرفی و افزایش طول عمر آنها نیز کمک می کند. به طور کلی با رعایت موارد زیر می توانید عمر مفید اسکوتر و قطعات آن را افزایش دهید:

  • سعی کنید دستگاه را از مخاطرات طبیعی مانند : باران و تابش مستقیم آفتاب حفظ کنید.
  • در مواردی مانند شارژ و دشارژ نمودن باتری و همچنین تنظیم بودن باد تایر ها دقت کنید.
  • سرویس های دوره ای و مواردی مانند گریس کاری قطعات و بلبرینگ ها را جدی بگیرید.

نظر دهید

پاسخ دهید


اسکوتر برقی آجیکالا | AJIKALA
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید