ارسال رایگان سفارشات به سراسر اصفهان ارسال رایگان سفارشات به سراسر اصفهان تماس واتساپ" target="_blank">تماس واتساپ

برای نگهداری از اسکوتر برقی این 10 نکته را در نظر داشته باشید

2024-07-14

اگرچه اسکوترهای تاشو قابل شارژ با طراحی مینیمال و ظاهر بدون پیچیدگی و حتی فاقد فناوری های دست و پا گیر ساخته شده با این حال اگر شما حتی بهترین اسکوتر برقی موجود در بازار را بخرید بازهم کسب دانش و مهارت کافی درباره نگهداری از اسکوتر برقی بسیار مهم است. نکات اصلی و روش های بهینه برای استفاده از اسکوترهای فلزی تاشو حتی در مدل هایی مانند شیائومی و SEGWAY که دارای بهترین کیفیت هستند نیز واقعا مهم‌ است؛ حتی نسبت به نگهداری از سایر وسایل برقی قابل شارژ !

این مقاله برای تمامی افرادی که به فکر خرید یک اسکوتر جدید هستند واقعا ارزشمند خواهد بود. همچنین اگر ماه ها پیش یک اسکوتر خریده اید و اکنون احساس می کنید عملکرد آن کمی کاهش یافته و کارایی روز اول را ندارد خواندن این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

در این آموزش نه تنها به عنوان یک فروشگاه عرضه کننده و مسئول خدمات پس از فروش اسکوتر با شما روبرو هستم بلکه تجربیات خودم را از استفاده و نگهداری اسکوتر در اختیارتان قرار می‌دهم. در این دو سال که از اسکوتر استفاده کردم فکر می کنم نکات مهمی را کشف کرده باشم.

اگر میخواهید بدانید که چطور می‌توان از یک اسکوتر به خوبی نگهداری کرد؟! اینجا تمام نکات مربوط به نگهداری از باتری، چرخ ها و وسایل جانبی را برای شما توضیح خواهم داد. حتی بهترین برندها مانند شیائومی نیز برای افزایش طول عمر دستگاه و کاهش تعمیرات نیاز به نگهداری صحیح و استفاده بهینه دارند؛ پس با من همراه باش تا به سطح جدیدی از دانش و تجربه سفر کنی دوست عزیز

همه چیز را از اول شروع کنیم!

طبق قولی که به شما داده بودم قرار شد تا تمام تجربیات شخصی خودم از لحظه خرید تا به امروز را در اختیارتان قرار دهم. یادم است حدود دو سال پیش به فروشگاهی در تهران برای خرید اسکوتر مراجعه کردم . آن زمان با دنیای اسکوترها کاملا بیگانه بودم اما تجربه خوبی که از اسکوتر سواری در کشور ترکیه داشتم باعث شد تا برای خرید اسکوتر در ایران دست به کار شوم.

تا به امروز حدود دو سالی هست که از اسکوتر خودم نگهداری می کنم اما من نیز مانند اکثر مردم چالش‌هایی درباره استفاده و نگهداری از اسکوتر برقی خصوصا باتری آن داشتم. البته تجربه‌ها و دانش قبلی من درباره دنیای باتری‌های قابل شارژ باعث شد تا بتوانم برای مدت بیشتری از یک اسکوتر برقی به خوبی استفاده کنم؛ بدون اینکه نیاز به تعویض باتری آن داشته باشم!

من از وضعیت باتری اسکوتر خودم هنوز هم راضی هستم اما بعدها متوجه شدم که دوستانم و حتی اطرافیانی مانند همسایگان علاقه قابل توجهی برای خرید و داشتن یک اسکوتر دارند. البته همه مردم تقریباً نگران این بودند که چطور می توان از اسکوتر تاشو به عنوان یک وسیله نقلیه شارژی به خوبی نگهداری کرد! در ابتدا به این موضوع می پردازم.

آیا نگهداری و استفاده از اسکوتر شارژی سخت است !؟

 تجربه استفاده از اسکوتر برای برخی از دوستان من نیز به اندازه خودم واقعا هیجان انگیز و جالب بود ولی چون اغلب آنها خاطره خوبی از داشتن یک موتور شارژی نداشتند بعضا نسبت به خرید اسکوتر نیز تردید داشتند!

اما به شما قول می دهم که اصلا جای نگرانی نیست زیرا اسکوتر ها برای تامین انرژی به وسیله باتری واقعا بهینه و مطلوب هستند. درصد رضایت استفاده از اسکوتر های شارژی واقعا بالاتر از موتور سیکلت برقی است و به همین دلیل در کشور های پیشرفته نیز خرید این اسکوتر ها روز به روز در حال بیشتر شدن است.

اولین تجربه خرید و استفاده من مربوط به یک اسکوتر ناین بات شیائومی بود. این اسکوتر مانند اکثر مدل‌های مشابه آن دارای یک اهرم دستی برای شروع به حرکت کردن بود. نکته جالب درباره این سری پرطرفدار این بود که برای اینکه اهرم سرعت هوشمندانه‌ای فعال شود نیاز بود تا ابتدا اسکوتر را یکی دو متر به حرکت در بیاوریم . این به نظرم یک روش کاملا هوشمندانه برای نگهداری از باتری اسکوتر است.

نگهداری از باتری اسکوتر

تا اینجا همه چیز کاملا خوب است. یادم می‌آید وقت آن روز اسکوتر را تحویل گرفته و سوار شدم نمایشگر آن ظرفیت باتری را فقط یک چراغ کمتر از میزان حداکثر نشان می‌داد ولی مرا با مشکلاتی روبرو کرد! اما بعداً متوجه شدم که شارژ اولیه اسکوتر فقط شارژ کاذب است و مشکلات پیش آمده بخاطر دست اول بودن اسکوتر است!

نکته جالب دیگر اینکه وقتی چراغ باتری قرمز شد اسکوتر از حرکت ایستاد تا به باتری آن آسیبی نرسد زیرا تخلیه باتری تا انتها یک عامل نابود کننده برای عمر باتری های شارژی است. برای نگهداری بهتر از باتری شارژی در کلیه وسایل الکتریکی توصیه می کنم آن را به طور کامل تخلیه نکنید!

سازندگان اسکوتر های اورجینال و معتبر مانند SEGWAY برای بهبود وضعیت و افزایش طول عمر مفید اسکوتر تمهیداتی اندیشیده اند که در مدل های فیک و تقلبی وجود ندارد. سیستم های پیشرفته در سیستم موتور و حتی همین ریزه کاری هایی که در بالا گفتم باعث بهبود کیفیت و افزایش ماندگاری محصولات معتبر می باشد.

من تجربه بسیار مطلوبی بابت خرید و استفاده از یک اسکوتر اورجینال داشتم. در ادامه مهم ترین نکات را درباره نگهداری از اسکوترها برای شما توضیح میدهم.

اصول نگهداری از باتری و شارژ آن !

باتری‌های شارژی تقریبا بهترین فناوری بود که در عصر حاضر زندگی بشر را متحول کرد اما نگهداری از باتری‌های شارژی و خصوصاً وسایل نقلیه‌ای که به کمک آنها کار می‌کنند دارای چند نکته مهم و اساسی است. به طور کلی باید بگویم بهتره باتری‌ها را از دما و گرمای بیش از حد و همچنین سرما و دمای بسیار پایین محافظت کنیم.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردم …

بهترین مکان برای نگهداری از اسکوتر جایی به جز پارکینگ سرپوشیده و یا گوشه ایستگاه پله منزل شما نیست! به خصوص اگر در نواحی گرمسیری و یا بسیار سرد زندگی می‌کنید سعی کنید اسکوتر خود را در دمای متعادل نگه دارید . 

برای نگهداری از باتری اسکوتر نباید اجازه دهید شارژ آن به طور کامل خالی شود به طوری که وقتی چراغ آن قرمز شد اسکوتر را داخل شارژ بگذارید. البته بهتر از ظرفیت باتری را تا ۹۰ درصد بیشتر تکمیل نکنیم. اگر از باتری به درستی استفاده نشود و یا موارد مرتبط با ایمنی و نگهداری ان را رعایت نکنید؛ خیلی زود فرسوده شده و با مشکل خالی شدن زودهنگام باتری مواجه خواهید شد.

وقتی شارژ اسکوتر به پایان رسید حتما سوکت شارژر را از اسکوتر بیرون بکشید زیرا اغلب مشاهده شده که متصل ماندن آن موجب برگشت ولتاژ به شارژ می شود.

خواندن این مقاله شاید برای شما جالب باشد: اصول نگهداری از باتری اسکوتر

در هنگام عبور و مرور مراقب باشید!

اگر قصد استفاده از اسکوتر در خیابان یا جاده های پر دست انداز را دارید بهتره مراقبت کنید زیرا تجهیزات حساس اسکوتر مانند باتری و مدار آن در قسمت کف نصب شده است. البته ما زمانیکه محصولاتمان را وارد می کنیم به طور کامل بررسی می کنیم که مدل فوق دارای استانداردهای ایمنی کامل باشد اما حادثه خبر نمی کند. بهتره به منظور افزایش طول عمر باتری و مدار وارد دست انداز های شدید نشوید.

اسکوتر های اورجینال مانند اکثر مدل های شیائومی چه آنهایی که مستقیما توسط شیائومی معرفی می شود و چه محصولات SEGWAY که واقعا به کیفیت متعهد است معمولا درای استانداردهای مقاومت در برابر نفوذ / پاشش آب هستند. اما همانطور که گفتم برای نگهداری بهتر و افزایش طول عمر سیستم مدار الکتریکی بهتره تا حد امکان از جاده های خیس و گودال های آب دوری کنید.

برای نگهداری بهتر از لاستیک ها و جلوگیری از فرسایش آن توصیه می کنیم وارد مناطق سنگ و شن و ماسه نشوید. همچنین بهتر است روی سطح داغ آسفالت

آیا برای محافظت از اسکوتر امکاناتی وجود دارد !؟

اغلب اسکوتر های معتبر به وسیله نرم افزار هوشمند قابل رصد هستند. به طور مثال انواع اسکوترهای شیائومی به وسیله نرم افزار هوشمندی که روی تلفن همراه نصب می شود کاملا قابل ردیابی و مدیریت است. اسکوتر ناین بات من وقتی روشن و متصل باشد روی نقشه نرم افزار قابل رویت است.

پس از خرید اسکوتر و به منظور جلوگیری از احتمال سرقت به طور معمول می توانید اسکوتر را به وسیله قفل های ایمنی مشابه آنچه که برای دوچرخه ها و موتور سیکلت ها استفاده می شود در برابر سرقت محافظت کنید. جالبه بدانید برخی از اسکوتر های موجود در آجیکالا دارای سیستم ایمنی ( دزدگیر ریموت دار ) است.

همچنین ما به عنوان طرف قرارداد یک شرکت معتبر در صورت نیاز شما می توانیم سامانه هوشمند مکان یابی را برای روی اسکوتر خریداری شده نصب کنیم.

   

نظر دهید

پاسخ دهید


اسکوتر برقی آجیکالا | AJIKALA
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید