ارسال رایگان سفارشات به سراسر اصفهان ارسال رایگان سفارشات به سراسر اصفهان تماس واتساپ" target="_blank">تماس واتساپ

باتری‌ها با وسایل حمل‌ونقل الکتریکی زندگی ما را متحول کردند!

2024-02-15

در این مقاله از آجی کالا قصد داریم چند نکته جالب درباره کاربرد باتری ها و تغییر یا تحولاتی که در زندگی مردم به وجود آورده صحبت کنیم. در ادامه به طور خاص به معرفی اولین و بهترین ها پرداخته ایم. همچنین درباره مزایا و معایب استفاده از انرژی الکتریکی در وسایل حمل و نقل نیز نکاتی را برای شما بیان می کنم.

شاید قبل از شروع این مقاله و برای بررسی تاثیر باتری بر زندگی انسان، لازمه به اعماق تاریخ سفر کنیم؛ زیرا شایعات تاریخی خبر از قدمت ۷۰۰۰ ساله باتری‌ها می‌دهند.  البته چون این مقاله یک تاریخچه باتری نیست! و از طرفی مهندسین و افراد علاقه مند به تکنولوژی؛ مسئله استفاده از باتری را به عصر کنونی و دوران صنعتی شدن نسبت می دهند ما به طور ویژه ای به مسئله باتری و حمل و نقل در قرن معاصر پرداخته ایم زیرا این موضوع یک چالش جدید برای مدرن شدن صنعت حمل و نقل به حساب می آید.

داستان باتری در وسایل حمل‌ونقل الکتریکی از کجا شروع شد !؟

باتری‌ امروزه زندگی انسان را به طرز شگفت انگیزی متحول کرده‌. انواع باتری ها در ابعاد مختلفی ساخته شده و به دو نوع یکبار مصرف و مدل های قابل شارژ دسته بندی می شوند.

اگر سی سال یا بیشتر سن دارید احتمالا باتری های قلمی کوچک و بزرگ را با وسایلی مانند رادیو و چراغ قوه و حتی واکمن به خاطر می آورید که معمولا پس از استفاده دور ریخته می شد.

ولی اگر هنوز سی ساله نشده اید باتری برای شما به معنای استفاده در ماشین های اسباب بازی شارژی است که قابلیت شارژ شدن و بارها استفاده را داشته است.

اگر کمی به گذشته برگردیم حتی پدر بزرگ های ما باتری ها را با رادیوهای بزرگ قدیمی و گرامافون به یاد می آورند و شاید این داستان تا دویست سال قبل نیز به عنوان مرور تاریخچه باتری ها جالب به نظر برسد….. اما اینجا ما به طور خاص درباره

البته مهم ترین استفاده باتری در نیم قرن گذشته به کاربرد آن در وسایل نقلیه باز می گردد که برای بشر منفعت زیادی به همراه داشته است. اولین باتری برای روشن کردن چراغ های یک قطار ( متوقف شده در ایستگاه راه آهن ) استفاده شد. ولی امروزه استفاده از باتری در وسایل نقلیه یک نقطه قوت بسیار بزرگ و تاثیر گذار برای بهبود اوضاع حمل و نقل به شمار می آید.

باتری ها حمل و نقل را به چالش کشیده است!

خودرو های مرسوم تا همین چند سال پیش به لطف سوخت های فسیلی – بنزین حرکت می کردند و اولین موارد استفاده از باتری در اتومبیل ها برای عموم به معنای ذخیره برق خودرو برای استارت زدن آن و یا بهتر روشن کردن جاده در شب بود.

باتری‌ها با وسایل حمل‌ونقل الکتریکی

اولین خودرو برقی؛ کی و کجا تولید شد!

خب مواردی که در بالا گفتیم اگرچه حقیقت داشت اما بیشتر شبیه به تاریخچه خودروهای برقی در ایران بود! جالبه بدانید که تاریخچه اختراع اولین خودرو برقی به حدود 150 سال پیش باز می گردد و چیزی شبیه به یک کالسکه بود! اگر به میدان نقش جهان اصفهان رفته باشید احتمالا درشکه هایی را مشاهده می کنید که در این میدان توریست ها را جا بجا می کنند. البته تصورش برای ما کمی خنده دار است که اولین خودرو برقی چیزی شبیه به اینها بوده! اما این حقیقت دارد.

تسلا اولین خودروی برقی نیست!

تسلا یک نام برجسته در صنعت حمل و نقل ( الکتریکی ) جهان است. اما همانطور که در بالا توضیح دادم قطعا متوجه شده اید که خودروهای برقی تسلا جزو اولین ها نیست! بلکه تسلا اولین در جهان است که به طور خاص و متمرکز روی تولید خودروهای برقی و عرضه انبوه آن به بازار تمرکز کرده است. این یعنی به همان اندازه که ما با شنیدن نام و برند هوندا به یاد موتورسیکلت می افتیم، تسلا هم تصویر خودروهای الکتریکی مدرن را در ذهن ما مجسم می کند.

جنرال موتورز قبل از تسلا شروع کرد!

جنرال موتورز EV1 یک خودروی الکتریکی است که از سال 1996 تا 1999 توسط جنرال موتورز تولید شده است . این اولین وسیله نقلیه الکتریکی بود که به منظور عرضه عمومی به بازار های تجاری توسط جنرال موتورز ساخته شد. اما در واقع پریوس از تویوتا اولین خودروی هیبریدی بنزینی-الکتریکی در جهان بود که به تولید انبوه رسید.

موتور سیکلت برقی

اولین ثبت اختراع رسمی برای یک موتورسیکلت الکتریکی به سال 1895 یعنی حدود صد و سی سال پیش مربوط است.   اما مجله Popular Mechanics در سال 1911 در مقاله ای به معرفی موتورسیکلت برقی می پردازد. خب تا اینجا متوجه شدیم که تاریخچه موتورسیکلت برقی به بیش از صد سال می رسد! البته در ایران حدود 20 سال است که این وسایل نقلیه عرضه شده ولی به خاطر عدم شناخت و تسلط مردم به بهترین نحوه استفاده و شیوه های نگهداری از آن؛ از موتورهای برقی آنچنان که باید استقبال نشد!

اسکوتر های برقی

مدل های مختلف اسکوتر برقی با توجه به مشخصات کاملا و قیمت های مقرون به صرفه ای که دارند اکنون به عنوان بهترین وسایل حمل و نقل درون شهری شناخته می شوند. در آجیکالا نیز ما بهترین اسکوترهای برقی قابل شارژ را برایتان موجود نموده ایم. در لیست زیر می توانید موجودی و قیمت این محصولات پر طرفدار را مشاهده کنید.

مزایا و معایب وسایل حمل و نقل الکتریکی در ایران!

وسایل حمل و نقل الکتریکی ( مطلق ) نه تنها برای سیستم روشنایی از برق استفاده می کنند بلکه حتی انرژی حرکتی خود را از برق ذخیره شده در باتری ها می گیرند. خب این وسایل از انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری ها مصرف می کنند و خب این تبدیل الکتریسیته به حرکت کمی چالش بر انگیز است!

اول از همه باید گفت که وسایل حمل و نقل الکتریکی بدون آلودگی زیست محیطی و حتی بدون آلودگی صوتی هستند. سفر کردن با خودروها و حتی اسکوترهای برقی واقعا لذت بخش است. اما مواردی مانند نبودن ایستگاه های شارژ کافی و مشکل ناهمواری سطح جاده ها ممکن است برای راکب موتور سیکلت های برقی چالش برانگیز باشد.

خب تا اینجا کمی درباره باتری ها و تاثیر آن در زندگی بشر صحبت کردیم. این مقاله در آینده نزدیک با اطلاعات مهمی به روز رسانی می شود.  از توجه شما متشکریم.

نظر دهید

پاسخ دهید


اسکوتر برقی آجیکالا | AJIKALA
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید